خود پلاسکو مدیریت شهرداری آتش نشانی

خود: پلاسکو مدیریت شهرداری آتش نشانی ریزش پلاسکو اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار بین الملل متخصص بر هم زدن توافقات , جان بولتون

“جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا که با استعفای همتای سابق خود، هربرت ریموند مک‌مستر جایگزین او شد، اعتقادی به پیمان‌های کنترل تسلیحات ندارد.” 

متخصص بر هم زدن توافقات , جان بولتون

جان بولتون؛ متخصص بر هم زدن توافقات

عبارات مهم : امنیت

“جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا که با استعفای همتای سابق خود، هربرت ریموند مک مستر جایگزین او شد، اعتقادی به پیمان های کنترل تسلیحات ندارد.”

به گزارش ایسنا، دیوید گاردنر در گزارشی که در روزنامه “فایننشال تایمز” منتشر شد، نوشت، حضور فردی چون بولتون در کاخ سفید به عنوان مشاور امنیت ملی، در میانه نوسان های چالش زای آمریکا در روابط خارجی تحت دولت دونالد ترامپ می تواند بر تنش ها بیافزاید.

بولتون در دوره نخست دولت جورج بوش پسر سمت “معاون وزیر امور خارجه در کنترل تسلیحات و امنیت بین المللی” را بر عهده داشت. او در این جایگاه به فسخ “پیمان موشک های ضدبالستیک” کمک کرد؛ توافقی برجسته در کنترل تسلیحات که در سال ۱۹۷۲ میان اتحاد شوروی و ریچارد نیکسون، رییس جمهور اسبق آمریکا مورد مذاکره قرار گرفت. او در متقاعد کردن بوش جهت لغو “چارچوب مورد توافق” که با همکاری دولت بیل کلینتون و کره شمالی در سال ۱۹۹۴ به دست آمده بود نیز نقش خاص ای داشت. نشانه این توافق، متوقف کردن و جایگزین کردن برنامهٔ بومی نیروگاه هسته ای کره شمالی با نیروگاه های راکتور آب سبک مقاومتر در برابر اشاعه هسته ای و عادی سازی گام به گام روابط بین آمریکا و کره شمالی بود. پیاده سازی این توافق از شروع با دشواری همراه بود، ولی عنصرهای کلیدی آن تا پیش از شکسته شدنش در سال ۲۰۰۳ در حال پیاده سازی بودند. این توافق همچنین تعهد کره شمالی به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای را تجدید کرد؛ پیمانی دیگر جهت کنترل تسلیحات که بولتون آن را مورد اهانت قرار داد. به موجب این توافق میان آمریکا و کره شمالی، از تجهیزات هسته ای کره شمالی نقشه برداری شد و بازرسانی در این محل حاضر شدند و کره ای ها در ازای آن دو راکتور آب سبک و نیز تعهد آمریکا به عدم حمله و تامین سوخت را دریافت کردند ولی پیونگ یانگ در غنی سازی اورانیوم تقلب کرد.

متخصص بر هم زدن توافقات , جان بولتون

لغو این توافق از جانب واشنگتن، به طور حتم به بولتون مربوط می شد و باعث شد که کره شمالی برنامه هسته ای خود را از سر بگیرد که اکنون به روشنی پیامدهای آن را شاهد هستیم.

جان بولتون همچنین یکی از مدافعان به شدت خوش بین حمله به عراق بود که پدیدار شدن افراط گرایان داعش را در پی داشت. ولی “موفقیت های” بولتون هنوز هم مانع رویکردش نمی شوند و حالا، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ به اعمال فشار جهت فسخ توافق های دیگر نیز ادامه می دهد.

“جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا که با استعفای همتای سابق خود، هربرت ریموند مک‌مستر جایگزین او شد، اعتقادی به پیمان‌های کنترل تسلیحات ندارد.” 

اکنون با حضور بولتون، احتمال خروج آمریکا از توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران می تواند محتمل تر شود. هیچ گاه مشخص نبوده که آیا ترامپ واقعا خواهان بازنویسی این توافق است یا خیر ولی سابقه بولتون در عرصه سیاسی آمریکا نشانگر آن است که بدون شک در کارها احتمالی دولت ترامپ در خصوص برجام تاثیرگذار خواهد بود.

واژه های کلیدی: امنیت | توافق | کنترل | آمریکا | بولتون | کره شمالی | کره شمالی | دولت ترامپ | دونالد ترامپ | دولت دونالد ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs